drkaraaltin
LAZER ENDOSKOPİK
TAŞ KIRMA

(Perkütan / Fleksible URS-RIBS)
Retrograd Intrarenal Cerrahi (RIRS) Kapaklı Böbrek Taşı Tedavisi

FORMU DOLDURUN
SİZİ ARAYALIM

Böbrek Kanserinde Erken Teşhis ve Tedavi

ÜROLOJİ BÖLÜMLERİ

Lazerle Endoskopik Böbrek Taşı Ameliyatları

Lazerle Endoskopik Böbrek Taşı Ameliyatları Türkiye’de sayılı merkezde uygulanabilen son teknoloji Orijinal Lazer ile herhangi bir kesi yapmadan idrar yolundan girerek böbrek taşınızı kırıyoruz. Çok ince (3–3,5 mm ) uzun bir fiberendoskop ile doğal idrar yolundan girilerek idrar kanalı ve böbrek içindeki böbrek taşlarının lazer yardımıyla kırılarak idrar yolundan idrar ile birlikte dökülebilecek kum tanecikleri haline getirilmesi işlemidir. Dünyada böbrek taşı ameliyatlarının en modern uygulama şeklidir. Bu ameliyat tamamen kapalı, bıçaksız endoskopik olarak yapılır. Böbreğe hiç zarar verilmez ayrıca vücutta bir yara olmadığı için hasta çok çabuk ayağa kalkar ve işine geri dönebilir. Kanama yapmadığı için kan sulandırıcı ilaç kullanan kalp hastalarına bile rahatlıkla uygulanabilir. Kordon Üroloji olarak lazer endoskopi aleti ve böbrek taşı tedavisinde kullanılan diğer modern cihazları bünyesinde bulundurarak böbrek taşı hastalarımıza en kaliteli hizmeti vermenin gururunu yaşıyoruz.

Lazerle Böbrek Taşı Ameliyatı - Feksible URS - RIRS

Kandaki atık ürünleri ayırmakla görevli böbrekler, kanı temizleme işlemini gerçekleştirirken mineral ve tuzlardan oluşan böbrek taşını meydana getirir. Her iki böbrekte de görülebilen böbrek taşları hastanın şiddetli ağrı çekmesine neden olmaktadır. Böbrek taşı sorunundan kurtulmak açık cerrahi ameliyat veya RIRS / Fleksibl URS adı verilen lazerle böbrek taşı ameliyatı yapılır. Herhangi bir kesi gerektirmeyen Fleksible URS cihazıyla hasta konforlu bir tedavi süreci geçirir.

Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı (RIRS, Fleksible URS) Nedir?

Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı, açık böbrek taşı ameliyatına oranla çok daha avantajlı bir uygulamadır, Yeni kapalı böbrek taşı ameliyatı (RIRS, Fleksibl URS), 15 - 25 mm arasındaki böbrek taşlarının lazer ile kırılmasıdır. Çocukluk döneminden itibaren her yaştan böbrek taşı olan hastaya uygulanabilen kapalı böbrek taşı ameliyatı, yüzde 95 oranında başarı göstermektedir.

Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı (RIRS, Fleksible URS) Nasıl Yapılır?

Ameliyathane koşullarında hastayı genel veya spinal (belden aşağı) anestezi ile uyuşturarak yapılan operasyonda; öncelikle hastanın idrar kanalından fleksibl üreteroskop adı verilen, ışık ve kameralı cihazla girilir ve böbrekteki taşlar monitörden görüntülenir. Yumuşak ve esnek olan cihazın birden fazla kanalları bulunmaktadır. Bu kanallardan su geçişi sağlandığı gibi taşları kıracak lazer teli ve taşları tutacak gereçler yer almaktadır. Operasyon sürecinde böbreğe su ileterek bir havuz oluşturulur ve bu sayede daha net görüntü alınır. Fleksibl üreteroskoptaki lazer teli, lazer enerjisiyle böbrek taşlarını kırar. Kırılan parçalar daha sonra küçük parçalar halinde kendiliğinden idrar yoluyla dışarı atılır. Bu sırada hasta herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez. İşlemin ardından üreter kanalda kırılan taşların birikmesini engellemek ve idrar akışının düzenini korumak için Double J Stent adı verilen iki uçlu stentin bir ucu böbreğe, diğer ucu idrar torbasına yerleştirilir. Bu işlemlerin ardından ameliyat tamamlanır.

Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı (RIRS, Fleksible URS) Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyatın öncesinde doktor ve anestezi uzmanının incelemesi için kan testleri, akciğer filmleri ve kalp elektronuzun alınması istenecektir. Enfeksiyon varken ameliyat yapılamayacağı için ameliyat öncesinde idrar testi alınarak enfeksiyon olup olmadığı da incelenecektir. Ameliyat kararı alınmasının ardından hastanın doktora hangi ilaçların kullanılabileceğini danışması gerekmektedir. Düzenli kullanılan tansiyon, şeker ve kalp ilaçları gerek görüldüğünde ameliyat öncesi doktor tarafından kesilebilir. Hasta, ameliyat olacağı saatten 6 ila 8 saat önce katı veya sıvı farketmeksizin besin almalı kesmeli, su içmemelidir. Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı (RIRS, Fleksible URS) Sonrası Kapalı böbrek taşı ameliyatı, uzun iyileşme süresi gerektirmeyen, hastanın günlük hayata kısa zamanda geri dönebildiği bir operasyondur. Açık cerrahi yapılan ameliyatların aksine kesi veya delik açılması gerekmeyen Fleksibl URS’un ardından hastada kanama, dikiş vb. iyileşme süresi gerektiren durumlar görülmez. Kapalı böbrek taşı ameliyatı yaptıran hastalar, operasyondan 24 saat sonra günlük hayatlarına ve işlerine rahatlıkla dönebilmektedir. Hastaların banyo yapmasında, istediklerine yiyip içmelerinde herhangi bir sakınca görülmez. DJ stant takılmış hastaların nadiren hareketlerinde kısıtlamalar ve yan etkiler görülebilir. Ağır egzersizlerin ardından böbrek ya da mesanede rahatsızlık ve ağrı hissine neden olabilen stant, idrarda kan görülmesine ve hastanın sık idrara çıkmasına neden olabilmektedir.

Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı (RIRS, Fleksible URS) Riskli midir?

Kapalı böbrek taşı ameliyatı (RIRS, Fleksibl URS), birçok ameliyatta olduğu gibi bazı riskler barındırmaktadır. Ameliyat sırasında ;böbrek ile mesane arasındaki üreter kanalında yaralanma, böbrek taşına ulaşılamaması, taşın kırılamaması, nadir de olsa üreterde kopma riski bulunmaktadır. Ameliyat sonrasında ise yüksek ateş, idrar yolu enfeksiyonu, idrarda kanama görülebilme riski vardır. Bu risklerin olmaması için ameliyatın deneyimli bir cerrah tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatının (RIRS, Fleksible URS) Avantajları Nelerdir? Perkütan Ameliyatından Farklı mıdır?

Fleksibl URS kullanılarak yapılan kapalı böbrek taşı ameliyatları, klasik açık böbrek taşı ameliyatı ve diğer kapalı böbrek taşı yöntemi olan ‘perkütan’dan çok daha avantajlı bir tedavi yöntemidir. Açık ameliyatta büyük kesi açılması, ameliyat sonrası uzun iyileşme süresi ve şiddetli ağrılar söz konusu iken, Fleksibl URS ile gerçekleştirilen kapalı böbrek taşı ameliyatında bunların hiç biri yaşanmaz. Fleksibl URS yöntemi, sırttan girilerek yapılan Perkütan kapalı böbrek taşı ameliyatına göre de daha iyi sonuç vermektedir. Perkütan böbrek taşı ameliyatları her ne kadar kapalı yöntemle yapılsa da sırtta 1 cm’lik kesi açılmasını gerektirir. Bu kesiden böbreğe ulaşıldığında da böbrekte de 1 cm’lik bir kesi yapılır. Sonuç olarak hastanın cildinde, ciltaltı dokularında, kasları ve böbreğinde kesi oluşur ve kanama riski doğar. Herhangi bir kesi açılmasını gerektirmeyen Fleksible URS yönteminde kanama problemi ile karşılaşılmadığı için, düzenli olarak kan sulandırıcı ilaç alan hastalara bu yöntem tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda böbreğinin konumu ve şeklinde anormallik olan hastaların da böbrek taşı ameliyatı Fleksible URS ile gerçekleştirilebilmektedir.

Prostat Büyümelerinde (BPH) Lazer ve Plazma Kinetik Tedavi

Prostat büyümesi, özellikle orta yaştaki erkeklerde sıkça görülen; hastanın günlük hayatını büyük ölçüde etkileyen bir ürolojik rahatsızlıktır. İdrar düzeninde anormalliklere sebep olan, idrar sırasında yanma, kanamaya neden olan ve spermleri etkileyen bu rahatsızlık lazer ve plazma kinetik yöntemleri ile tedavi edilebilmektedir.

Prostat Büyümesi

Prostat; mesanenin altında bulunan, mesaneden dışarı açılarak idrar yolunu saran bir salgı bezidir. Bu salgı bezi aynı zamanda meni üretmekten sorumludur. Prostatta büyüme görülmesi hem hastanın idrarında hem de spermlerinde sorunlara yol açabilmektedir. Genellikle iltihaplanma sonucu gözlemlenen prostat rahatsızlıkları daha çok orta ve ileri yaştaki kişiler olmak üzere ergenlik sonrası tüm erkeklerde görülebilen bir problemdir. Özellikle 45 yaşındaki hastalarda prostat büyümesi ve çeşitli prostat rahatsızlıklarının görülmesi, ilerleyen zamanda hastanın prostat kanserine yakalanma riskini de arttırmaktadır.

Prostat Büyümesinin Belirtileri

Prostat büyümesinin sorunu yaşayan hastaların idrarında görülebilen belirtiler şunlardır: Sık sık idrara çıkma, İdrar yaparken yanma hissi, İdrara çıkılmasının ardından idrarın bitmediği hissi, Sürekli idrar varmış hissi, İdrarın kesik kesik, az az gelmesi, İdrarda kan görülmesi, Geceleri sık sık idrar gelmesi, İdrarın dağılarak çıkması, İdrar yolundan renkli akıntı gelmesi, Prostat büyümesinin sorunu yaşayan hastaların menilerinde görülebilen belirtiler şunlardır: Sperm miktarının az olması, Boşalma sırasında idrar yolunda yanma hissi, Spermde kan gözlemlenmesi Prostat Büyümesine Görülen Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler Prostat büyümesi problemi ile karşı karşıya olan hastaların tıbbi tedavilerinin yanı sıra günlük hayatlarında da bazı dikkat etmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bunlar tedavi sürecini hızlandıracak, hastanın hayat kalitesini geri kazandıracak gerekliliklerdir.

Prostat Büyümesi ve Sıvı Tüketimi

Prostat büyümesi olan hasta sık idrara çıkma gereği duyduğu için gün içinde endişeli bir ruh halinde olabilir, konforunu kaybedebilir. Bunun önüne geçmek için hasta akşamları sıvı tüketimini azaltabilir; yatmadan bir iki saat önce sıvı tüketimini kesebilir. Bunun yanı sıra kafeinli ve alkollü içecekler idrar yapma ihtiyacını büyük ölçüde arttıran sıvılardır. Aynı zamanda mesaneyi tahriş eden, belirtileri daha da kötüleştiren bu içeceklerin tüketimi komple kesilmelidir.

Prostat Büyümesi ve İdrara Çıkma

Prostat büyümesi sorunu olan hasta üşütmekten, soğuk yerlerde bulunmaktan kaçınmalıdır. Soğuk, hastanın idrar yapamamasına sebep olduğu gibi hastanın durumunu olumsuz etkiler. Aynı zamanda, hasta idrar yapma hissi duyduğu zaman, vakit kaybetmeden tuvalete gitmelidir. İdrarı tutmaya çalışmak, mesane kaslarında gerilmeye ve hasara neden olabilir.

Prostat Büyümesi ve Obezite

Prostat büyümesini büyük oranda etkileyen hastalık obezitedir. Obezite, prostatın büyümesine sebep olabilmektedir. Bu nedenle hastanın sağlıklı bir diyete başlaması ve kilo vermesi, prostat büyümesi belirtilerini azaltacaktır. Prostat büyümesi olan hastanın düzenli egzersiz yapması da belirtilerin azalmasına büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.

Prostat Büyümelerinde Lazer Tedavisi

Lazer tedavisi, iyi huylu prostat büyümesi olan hastaların tedavisinde kullanılan etkin bir yöntemdir. Bu yöntem ile hastanın prostat dokusu lazer enerjisi aracılığıyla parçalanır; lazerin yüksek enerjisi, idrarın akmasını engelleyen büyümüş prostat dokusunu keser ve çıkarır. Açık cerrahi yöntemine göre çok daha az komplikasyon riski bulunan lazer tedavisinin etkileri çok hızlı görüldüğü gibi vücutta da herhangi bir kesi açılmasına, yara izi kalmasına neden olmadan uygulanır. Yoğun bir iyileşme süreci gerektirmeyen lazerle prostat büyümesi tedavisi, kanama riskini de ortadan kaldırmaktadır.

Prostat Büyümelerinde Plazma Kinetik Tedavi

Plazma kinetik ile prostat büyüme tedavisi, komplikasyon görülme riski oldukça düşük olan, güvenli bir cerrahi müdahale yöntemidir. Genel veya lokal anestezi altında yapılan plazma kinetik yönteminde; ışık, kamera ve tel halka içeren ince metal bir tüp şeklindeki rezektoskop cihazı prostata ulaştırılır. Cihaz, vücutta kesi açılmasını gerektirmeden, üretra boyunca ilerletilerek prostata ulaştırılır. Plazma kinetikteki tel halka; elektrik akımı ile ısıtılarak, prostatın sorunlu bölgesini keser. Mesaneye sıvı pompalamak ve kesilen prostat parçalarını temizlemek içinse üretra içerisine kateter yani bir çeşit ince bir tüp yerleştirilir.

Prostat Büyümesinde Plazma Kinetik Tedavisi Riskli midir?

Prostat büyümesi tedavisinde kullanılan plazma kinetik yöntemi, güvenli ve komplikasyon riski az olan bir müdahaledir. Nitekim plazma kinetik tedavisin uygulanmasının ardından hasta seks veya mastürbasyon sırasında gerçekleşen boşma işlevini kaybedebilir. Retrograd boşalma adı verilen bu durumda hasta orgazm ile bağlantılı fiziksel hazlarını kaybetmez. Plazma kinetik tedavisi olan hastaların büyük çoğunluğunda idrar kaçırma durumu gözlemlenir. Bu durum birkaç hafta içinde kaybolabildiği gibi nadir de olsa kalıcı olabilir, tedavi gerektirir. Tedavinin ardından nadir de olsa sertleşme problemi ve idrar yolu enfeksiyonu görülebilmektedir.

Prostat Büyümesinde Plazma Kinetik Tedavisi Sonrası

Plazma Kinetik operasyonunun ardından yerleştirilen kateter çıkarılmaz. Bunun nedeni işlemden sonra idrar yolunun şişmesi sonucu idrara çıkmada zorlanma yaşanabiliyor olmasıdır. Ameliyat sonra idrarda zorlanma ve idrarda kan görülmesi normal bir durumdur, endişe edilmemelidir. Cerrahi operasyonun ardından hastanın ortalama 1 ila 3 gün hastanede gözlem altında tutulması gerekebilir. Ameliyat sonrası bir ya da iki hafta boyunca hasta kendisini yorgun hissedebilir, bu ameliyatın yan etkisidir. Bu nedenle hastanın birkaç hafta boyunca ağır iş ve egzersizlerden, araç kullanmaktan ve cinsel ilişkiye girmekten kaçınması tavsiye edilmektedir.

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Doğru Adımı Atın

Hastanemizde SGK (SSK, BAĞKUR, EMEKLİ SANDIĞI) Hastalarının muayene, tetkik ve tedavileri yapılmaktadır.

EKİBİMİZ

EKİBİMİZ

İLETİŞİM

İletişim Bilgilerimiz

Mavişehir Çiğli Kipa Kavşağı 8258/3 Sokak
No:4 Ataşehir/İZMİR
bilgi@kordoncerrahi.com
+90 232 376 56 66
+90 549 376 11 19

Randevu